top of page

Srečanja z Bogom v Svetem pismu

Ena od osrednjih Jezusovih navad je branje Svetega pisma (SP), ki ga večkrat tudi navaja. Premislil ga je in si ga vtisnil v spomin. Uporabljal ga je tudi v svojih molitvah.

Skušnjave v puščavi je premagal z navedki iz 5 Mz knjige in Psalmov. S pomočjo SP je ljudem pomagal, jih izzval ali jih poučil. Sveto pismo je celo udejanjal.  SP je uporabljal tudi za tolažbo; na križu je npr. zaklical odlomek iz Psalmov.

 

SP je kakor tuja dežela, ki nam lahko povzroča težave.  Ne poznamo jezika, ne najdemo prave poti, hrana ima čuden ali smešen okus, lokali so divji in vodovod ne deluje. Za določene kraje se niti ne zmenimo, ostajamo pa v najbolj popularnih – plaže in bari – in se ne podamo na pustolovščino izven že izhojenih poti.

Ko gremo raziskovat tujo deželo, bomo imeli veliko več od nje, če smo se na pot pripravili. Če samo pademo vanjo, preberemo turistične informacije in se za pričevanje opremimo v trgovini s spominki, odidemo domov praznega srca. Potovanje se nas mora srčno dotakniti, da bo imelo dober vpliv na naše življenje.

Še veliko več pa pridobimo,  če se odpravimo v čudno deželo Svetega pisma in tam živimo.

Podobno, kot pri molitvi, tudi glede branja SP nismo bili ustrezno poučeni. Običajno smatramo SP za veliko knjigo naukov ali teološki kompendij ali veliko knjigo Božjih odgovorov. Toda SP je prostor srečanja. Glavni razlog, da kristjani beremo SP je vera, da nam Bog po tej knjigi govori.

Neka zgodba govori o ženi iz Vzhodne Afrike, ki je vedno hodila okrog s svojim SP. Povsod ga je vzela s seboj. Sosedje so jo zbadali: »Zakaj vedno bereš to knjigo? Saj je toliko drugih knjig, ki bi jih lahko brala.« Žena je odgovorila: »Vem, da je veliko knjig, ki bi jih lahko brala. Toda ta knjiga je edina, ki bere mene.«

Dnevno branje SP je resnično dobra navada v katero je potrebno vstopiti. Toda zgolj površno branje SP ne bo nikdar spremenilo tvojega življenja. Spremenilo se bo samo takrat, ko boš poslušal, kaj ti Bog govori preko SP.

 

V srednjeveških samostanih so proces meditacije SP poznali kot »prežvekovanje«. Menihi so SP stavke pri sebi vedno znova ponavljali in ponavljali. To početje so opisovali kot ’počasen in glasen proces – na glas prežvekovanje dragocenih besed besedila. Nek menih je zapisal, da bi moralo biti SP »po spominu v tvojem srcu, po pobožnem prežvekovanju v tvojih ustih, po ljubečem posnemanju pa v tvojih dejanjih.«

MOLITVENA VAJA - MOLITI S SVETIM PISMOM 

Vsakodnevna molitev z Besedo pomaga k poglabljanju  izkustva Boga. Ne gre za to, da bi moral kaj razumeti, ampak za to, da  se preprosto učiš počivati v Njegovi navzočnosti. Zato vedno poljubi Besedo, jo objemi, se ji pokloni, jo pobožaj (Sveto pismo) in jo ponavljaj (SP citati). Da se ti srce ogreje in ti bo dano razumeti. Vsak dan nekaj. Še najbolj pa sprejeti Jezusa v svoje življenje in zajemati iz Njegove moči.
 
Priprava na molitev

Izberi ustrezen čas in prostor, da boš lahko molitev nemoteno opravljal. Če želiš si za ta adventni čas uredi molitveni kotiček s križem, s svečo, z ljubo ti podobo...

Vstop v molitev

Molitev začni z znamenjem križa, ki ti pomaga pri zavedanju tega, da zavestno vstopaš v Božjo navzočnost. Moli za naklonjenost do Gospoda, da boš slišal njegovo Besedo. Res slišimo le tistega, ki nam je pri srcu, ki ga imamo radi. V ta namen lahko uporabiš tudi molitev na prvi strani.

Ukvarjanje z besedilom, ob katerem boš molil

Čim bolj pozorno preberi izbrani evangeljski odlomek. Če imaš pri tem težave, lahko k besedilu pristopiš tako, da ga prepišeš, ga zapoješ  ali ob njem rišeš.

Razmišljanje
Opazuj, kako odlomek nagovarja tebe, kje in kako se dotika tvojih misli, občutij, tvoje konkretne situacije. Pusti, da se On, ki govori po teh besedah in te ljubi, dotakne tvojega srca.

Pogovor z Bogom
O svojem razmišljanju in čutenju se sedaj pogovarjaj z Bogom. Pripoveduj mu o tem, kaj spoznavaš, kaj čutiš, kaj želiš.

Umiritev v Bogu
Pusti, da v tebi vse obmolkne. Bodi tiho navzoč v Bogu, osredotoči se na njegovo navzočnost v tebi.

Zahvala:
Končaj molitev z zahvalo in molitvijo očenaš.
 

Pregled molitve ali refleksija
 
To je pomoč, da doživeto res postane tvoje. Omogoča nastajanje tvojega osebnega evangelija, tvoje zgodbe z Bogom oziroma njegove s teboj.
Ozri se na te trenutke molitve: Se ti zdi, da je molitev potekala dobro ali ne? Zakaj? Katere misli in čustva se ti zdijo od Boga in katere se ti zdijo od hudega?
Spoznanja, ugotovitve in uvide si zapiši v svoj adventni duhovni dnevnik. Zapiši tudi težave. Bog se ti po vsem približuje in hrepeni po tvojem odgovoru.

bottom of page